Akcja „Znicz”

2010-11-08 22:06

 

W niedziele, 31 października, o 17 godzinie, na drohobyckim cmentarzu przy  ul. Truskawieckiej  przed Grobem Nieznanego Żołnierza, z udziałem licznie zaproszonych Gości, odbyła się Msza święta w intencji wszystkich ofiar wojen  pod przewodnictwem proboszcza parafii ks. Mirosława Lecha. Z słowami podziękowania, organizatorom tej „Akcji”, głos zabrał prezes TKPZL w Drohobyczu p. Adam Aurzecki.

Szczególne podziękowania kierujemy m.i.:  Towarzystwu Miłośników Ziemi Drohobyckiej w Bytomiu, Telewizji Wrocław, Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska” oddział w Katowicach, pocztom sztandarowym z Wrocławskich szkół za udział w tej akcji .

 1 listopada , kolejny już raz, odbyła się Akcja „Znicz”. Po zakończeniu Mszy świętej, która odbyła się  w  cmentarnej kaplicy, zebrani udali się w procesje z modlitwami  za dusze zmarłych wokół cmentarza. Członkowie Towarzystwa oraz ich dzieci na czele z prezesem p. A.Aurzeckim wspaniale przygotowali cmentarz do nabożeństwa, ozdobili zapalonymi zniczami groby rodaków, a także  zapomniane przez ludzi. Łagodne światło  przedwieczornej pory wydobywało piękno kamiennych aniołów i nagrobków. Wszystkie cmentarze, bez względu na to, czy kryją w sobie szczątki tysięcy ofiar wojny czy obozu, czy są pozostałością nieistniejącego miasta, czy mówią nam wiele o historii danego terenu, czy przeciwnie – są tylko bezimiennymi krzyżami i kopcami, czy są uszanowanym powszechnie miejscem spoczynku, czy tylko smutną pozostałością ideologicznej dewastacji – wszystkie one domagają się poważania.

 

 

Powrót

Wyszukiwanie

© 2009 Wszystkie prawa zastrzeżone.